Nigdy wcześniej potrzeba izolacyjności termicznej domu lub mieszkania nie była tak ważna jak obecnie. Bez tego – nie tylko z powodu szybko rosnących cen wszystkich źródeł ciepła – utrzymanie w pomieszczeniach mieszkalnych temperatury na akceptowalnym dla domowników poziomie może być bardzo trudne.

Nie da się zmniejszyć zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania bez wyraźnego ograniczenia strat ciepła przez ściany zewnętrzne, dach i podłogę parteru. Dotyczy to przede wszystkim domów jednorodzinnych, ale także mieszkań w budynkach wielorodzinnych, znajdujących się na pierwszej lub ostatniej kondygnacji.

Problem polega na tym, że teraz przeprowadzenie robót związanych z dociepleniem przegród zewnętrznych – z wielu względów – może być przed nadejściem zimy bardzo trudne. Dlatego warto skoncentrować się przede wszystkim na wymianie starych okien na nowe, ponieważ da się to zrobić szybko, niezbyt dużym kosztem oraz – co ważne - bez prowadzenia skomplikowanych prac budowlanych na zewnątrz budynku.

Najważniejsze jednak, że efekty wymiany okien – nie tylko w postaci niższych rachunków za ogrzewanie - będą od razu zauważalne, a poniesione na to wydatki zwrócą się w stosunkowo krótkim czasie. Dla właścicieli mieszkań jest też istotne, że mogą to zrobić bez oczekiwania na termomodernizacyjne decyzje całej wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej (Fot. 1). Teraz bowiem okna wykonuje się przeważnie na zamówienie, nie ma więc problemów z zakupem takich, które wyglądem nie będą się różnić od tych u sąsiadów.

Fot. 1 – Wymiana starych okien na nowe nie tylko poprawia komfort cieplny w domu lub mieszkaniu, ale też umożliwia w nich właściwą wymianę powietrza

Wymiana okien z dofinansowaniem

Decyzja o wymianie starych okien jest obecnie szczególnie korzystna. Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą na wymianę okien w pomieszczeniach ogrzewanych otrzymać teraz dofinansowanie ze środków państwowych. To właśnie do nich jest bowiem adresowany nowy Program Priorytetowy „Ciepłe mieszkanie”, z którego mogą oni otrzymać częściowy zwrot wydatków na nowe okna, pod warunkiem, że ich parametry termiczne spełniają wymagania obowiązujących Warunków Technicznych.

https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie/

Także właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych – zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie bliźniaczej i szeregowej – mogą liczyć na odzyskanie części pieniędzy wydanych na nowe okna. Podczas rozliczania podatku dochodowego mają oni prawo do odliczeń z tytułu ulgi termomodernizacyjnej.

https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Jest to ważne, pomimo tego, że nakłady finansowe na zakup i montaż nowych okna i tak zwracają się szybko niższymi rachunkami za ogrzewanie domu lub mieszkania. Dzięki możliwości skorzystania z różnych form dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych, stanie się to po prostu jeszcze szybciej.

Stare okna i straty ciepła

Straty ciepła przez okna mające kilkadziesiąt i więcej lat są bardzo duże nie tylko dlatego, że ich pakiety szybowe i profile okienne mają słabe – jak na dzisiejsze standardy – parametry termiczne. Przeważnie też z powodu wypaczenia skrzydeł są nieszczelne i trudno je otworzyć i zamknąć.

Przy czym nieszczelności występują nie tylko na styku ich skrzydeł z ościeżnicami, ale także w miejscach mocowania okien w ościeżach, czyli otworach pozostawionych na nie w ścianach budynku. Nic więc dziwnego, że na zimę mieszkańcy starają się w jak największym stopniu uszczelnić takie okna za pomocą różnego rodzaju taśm i gąbek, by chociaż trochę zmniejszyć ucieczkę przez nie ciepła z domu.

Stare okna i wymiana powietrza

Niestety poprawa izolacyjności termicznej okien przez ich całkowite uszczelnienie na zimę pociąga za sobą złe skutki. Należy bowiem pamiętać, że w domach i mieszkaniach z wentylacją grawitacyjną (naturalną), a także mechaniczną wyciągową, okna pełnią istotną funkcję w dostarczaniu mieszkańcom świeżego powietrza do oddychania, a dokładniej: tlenu. Bez nich nie ma stałej i wystarczającej wymiany powietrza w domu, mimo że - z powodu zimna na zewnątrz – w przewodach wywiewnych (kratkach) akurat wtedy jest właściwy, a czasem nawet zbyt duży ciąg.

Odcinanie napływu świeżego powietrza przez okna w pierwszej kolejności objawia się – zwłaszcza po nocy - roszeniem szyb. Jest to dowód na to, że powietrze w domu staje się bardzo wilgotne, ponieważ mieszkańcy są stałymi „producentami” pary wodnej.

Gorsze jest jednak to, czego nie widać – w takim powietrzu jest coraz mniej tlenu, za to coraz więcej dwutlenku węgla i związków toksycznych, wydzielanych przez meble i materiały wykończeniowe. Taki stan odbija się negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu mieszkańców, a także przyczynia do rozwoju grzybów pleśniowych na chłodniejszych fragmentach ścian zewnętrznych.

Jak z tego widać, poprawa izolacyjności starych okien przez ich uszczelnianie domowymi sposobami jest nie tylko mało efektywna – może też mieć dla domowników bardzo złe konsekwencje.

Na marginesie: okna nie są angażowane w wymianę powietrza w pomieszczeniach jedynie przy wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła. Ten jej rodzaj jest jednak w polskich domach jednorodzinnych jeszcze rzadkością, nawet w tych niedawno wybudowanych. Nie spotyka się jej także w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, nawet tych, które nazywane są apartamentami.

Wymiana starych okien drewnianych na nowe

Wymieniając stare okna drewniane, dobrze żeby nowe także miały profile z drewna. Na takie okna warto się zdecydować także wtedy, gdy z dotychczasowymi było wcześniej sporo problemów – trudno je było otworzyć i zamknąć, były nieszczelne, a do tego co kilka lat trzeba je było malować.

Obecnie produkowanych okien drewnianych nie da się bowiem porównać z tymi sprzed kilkudziesięciu lat. Teraz ich profile produkowane są z suszonego komorowo i klejonego warstwowo drewna, dzięki czemu są nie tylko bardzo trwałe, ale i dużo sztywniejsze od plastikowych. Ważne też, że takie okna wyposażone są pakiety szybowe tej samej klasy co okna z profilami, wykonanymi z innych materiałów.

Mają one także takie same okucia okienne, co jest nie tylko ważne dla zapewnienia oknom szczelności, ale i wyeliminowania problemów, związanych z wymianą powietrza domu lub mieszkaniu. Nowoczesne okucia umożliwiają bowiem dostosowanie stopnia rozszczelniania okien do temperatury powietrza na zewnątrz oraz aktualnych potrzeb mieszkańców. Także nowoczesne uszczelki w nowych oknach nie pozwolą, by nawet porywisty, zimny wiatr wciskał się w sposób niekontrolowany do wnętrza domu.

Nie należy też zapominać, że okna drewniane są ekologiczne, ponieważ drewno jest surowcem naturalnym i odtwarzalnym. Profile drewniane są też „cieplejsze” od plastikowych czy aluminiowych, gdyż dzięki właściwościom drewna są w stanie zimą w pogodny dzień akumulować ciepło promieniowania słonecznego, poprawiając w ten sposób parametry termiczne okien. Do tego, dzięki niepowtarzalnemu usłojeniu, wykonane z drewna profile - jeśli tylko pokryte są transparentnymi lakierami - mają oryginalny, szlachetny wygląd, o nieprzemijającej elegancji (Fot. 2).

Fot. 2 – Nowe okna drewniane wyróżniają się nie tylko bardzo dobrymi parametrami termicznymi, szczelnością i trwałością 
– mają też szlachetny wygląd o nieprzemijającej elegancji

 

Dla mieszkańców ważne może być również to, że konserwacja profili nowoczesnych okien drewnianych jest niekłopotliwa – wystarczy jedynie okresowo odświeżyć ich powłoki ochronne za pomocą łatwo dostępnych preparatów. Nie trzeba ich także często myć, ponieważ w przeciwieństwie do plastikowych, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu.

Uwaga! Na nowe okna drewniane warto się zdecydować także wtedy, gdy poprzednie okna z drewna zostały już kilkadziesiąt lat temu zastąpione plastikowymi. One okna także odbiegają swoimi parametrami termicznymi i użytkowymi od standardów produkowanych obecnie okien.

Drewniane okna marki Sokółka

Gdy już zdecydowaliśmy, że nowe okna będą miały profile drewniane, dobrze by były one marki Sokółka Okna i Drzwi. Dobre profile drewniane jest bowiem zdecydowanie trudniej wykonać niż plastikowe czy aluminiowe. Na pewno z pełnym zaufaniem warto wybrać nasze okna, ponieważ od ponad 50 lat zajmujemy się w Polsce wytwarzaniem drewnianej stolarki okiennej. Dysponujemy bardzo doświadczoną załogą oraz nowoczesnym parkiem technologicznym, a o wysokiej jakości produkowanych przez nas nią okien najlepiej świadczy fakt, że znajdują one nabywców w bardzo wielu krajach na wszystkich kontynentach.

Nasze okna mają profile wykonane z suszonego komorowo i klejonego warstwowo drewna, gatunków krajowych – sosny i dębu oraz egzotycznego – meranti. Są one chronione przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych wysokiej klasy powłokami lakierniczymi.

Do wymiany starych okien w mieszkaniach i domach jednorodzinnych bardzo dobrze nadają się okna drewniane Thermo 80 (Fot. 3) oraz Elite 92 (Fot. 4).

Pierwsze z nich mają współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,9 W/(m²K), natomiast drugie są jeszcze „cieplejsze”, a ich współczynniku Uw wynosi 0,8 W/(m²K).

 

Fot. 3 – Przekroje poprzeczne przez okno Thermo 80 (widok od strony wewnętrznej),
Fot. 4 – Przekroje poprzeczne przez okno Elite 92 (widok od strony wewnętrznej)

Zarówno okna Thermo 80, jak i Elite 92 można zamówić jako drewniano-aluminiowe (Fot. 5 i 6). W takich oknach drewniane profile są od zewnątrz osłonięte nakładkami aluminiowymi, dzięki którym stają się one bardzo odporne na destrukcyjne oddziaływanie czynników atmosferycznych i praktycznie nie trzeba ich konserwować. 

 

Fot. 5 – Przekroje poprzeczne przez okno Thermo 80 Alu z nakładkami aluminiowymi (widok od strony zewnętrznej)
Fot. 6 – Przekroje poprzeczne przez okno Elite 92 Alu z nakładkami aluminiowymi (widok od strony zewnętrznej)

 

Wszystkie okna wykonujemy zawsze na indywidualne zamówienie, dlatego na pewno będą one pasować do otworów po starych. Zadbają o to nasi pracownicy, którzy wcześniej dokonają na miejscu niezbędnych pomiarów. Po wyprodukowaniu nowych okien zajmą się też ich zamontowaniem (Fot. 7), -poprawnym nie tylko pod względem mechanicznym, ale i termicznym.

Fot. 7 – Nasi pracownicy w sposób profesjonalny zajmą się wszystkim, co związane jest z wymianą okien – od pomiarów, przez montaż, 
aż po wywiezienie starych okien 

Zobacz także
Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Źle ocieplone domy jednorodzinne, z urządzeniami grzewczymi o niskiej sprawności, opalanymi kiepskiej jakości węglem

Więcej Okna Sokółka z certyfikatem PEFC. Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?
Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?

Stoisz przed dylematem, jakie drzwi tarasowe wybrać - przesuwne czy otwierane? Sprawdź, czym wyróżnia się każda z opcji i podejmij dobrą decyzję!

Więcej Drzwi tarasowe przesuwne czy otwierane – jakie wybrać?
Co jest ważne przy wyborze okien z dużymi przeszkleniami?
Co jest ważne przy wyborze okien z dużymi przeszkleniami?

Więcej Co jest ważne przy wyborze okien z dużymi przeszkleniami?